Hem / Hitta butik / Om butiken

Anders R Nilssons Måleri i Långås

Breåsvägen 2

311 93 Långås

Väganvisning

Öppettider

Måndag-Onsdag

08-17

Torsdag

08-18

Fredag

08-15

Lunchstängt

12-13

Sommaröppet v. 29 alla dagar

8-15, lunchstängt 12-13

V. 30-31

Stängt jourtel: 0709215205

Om butiken

Butiken med egna yrkesmålare

Vi på Anders R. Nilsson Måleri AB arbetar både mot Er som privatpersoner eller som företag.

Som ett av Falkenbergs äldsta måleriföretag erbjuder vi Er ett stort kunnande, personlig service, egen färgbutik med duktiga och erfarna målare.
Inget jobb är för litet eller för stort för oss.
Varmt välkommen till oss i Långås!

OM FÖRETAGET

Anders R. Nilssons Måleri grundades av Anders Nilsson på 1950-talet.
Företaget som ligger i Långås utanför Falkenberg är väletablerat och har under flera år drivits av Anders fru Nancy Nilsson efter Anders bortgång. Efter Nancy tog sönerna, Christer Nilsson och Henric Nilsson över företaget.
Idag är det Christers son Erik Svende och Henrik Nilsson som driver företaget vidare.

I företaget är vi 14 personer, där Henric och Erik har delat ansvar.
I butiken finns Göran som tar hand om fortlöpande bokföring, samt offertertering till privat och företags kunder. Här finns även Camilla, som möter dig som kund i butiken.
Hösten 2017 gick vi med i kedjan Nordsjö Idé & Design.

Tuva, Patrik, Joacim, Rasmus, Frida, Robin, Pontus, Fredrik, Hjalmar är företagets målare och med dessa målare besitter vi många års erfarenhet av det mesta inom måleriet.
Våra målare ser framemot att träffa kanske just Er och göra Er nöjda, med deras kunskap och hantverk.